علی محمد حسام فر Ali Mohammad Hesamfar

وبسایت شخصی علی محمد حسام فر

رییس حمهور منتخب و افق رسانه

تیر ۹, ۱۳۹۲, توسط hesamfar, دسته بندی دسته‌بندی نشده

 سخنان دکتر حسن روحانی، رییس جمهور منتخب، در همایش افق رسانه، فنی، محترم و درد دل بسیاری از اهالی صدا وسیما بود.

در ادامه به فرازهایی از این سخنان خواهم پرداخت اما شاید برای مخاطب جالب باشد که "افق رسانه" چیست.
افق رسانه سندی بالا دستی و در واقع میثاق کارکنان ، برنامه سازان و مدیران صدا وسیماست که  مبتنی بر قوانین جمهوری اسلامی ایران و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تدوین شده است.متاسفانه البته در خاطر ندارم که از بدنه ی سازمان، برای تدوین این سند کمکی گرفته شده باشد، اما به هر روی اصلیت سند، مجموعه ای محکم و در خور توجه است. با تکیه بر ارزش هایی مانند تمامیت ارضی، آرمان های دینی و انقلابی، احترام به همه ی اقوام ایرانی و جلوگیری از تمسخر آنان، محوریت نهاد خانواده، تزریق روحیه ی تلاش  در جامعه، پرهیز از سیاه نمایی و حرکت در جهت روحیه دادن به افراد جامعه، و مانند این ها.

البته، در چند سال گذشته، متناسب با فضای سیاسی که در کل جامعه شاهد بودیم، اسناد پایین دستی و آیین نامه های توضیحی "افق رسانه" بیشتر متمرکز بر محدودیت ها برای برنامه سازان صادر می شد، که با توجه به سیاست های هفته های بعد از انتخابات، امید به تغییر آن ها در دل پیگیران برنامه های صدا وسیما زنده شده است. این مدت اخیر نشان داد که می توان حرف های متفاوت از رادیو ، تلویزیون ملی شنید، در چهار چوب قانون تضارب آرا به مردم ارایه کرد، از کارشناسان همیشگی عبور و از چهر ه های همیشگی عبور کرد، و حکم خدا هم کفر نشد، و هیچ امنیتی به خظر نیفتاد. لابد بعضی تصمیم گیران سازمان هم فهمیده اند که بی جهت آن ها را از ریسمان سیاه و سفید ترسانده بودند، و ساختار نظام چندان متزلزل نیست که با آزادی بیان خدشه دار شود.

اما بعد،
صرف دعوت از رییس جمهور منختب و پخش مستقیم سخنرانی وی در همایش "افق رسانه" ی صدا و سیما، خود نشانه است. نشانه ای دیگر که می توان آن را این گونه تعبیر کرد که سازمان عناد گذشته را با پایگاه رای دکتر روحانی کنار گذاشته و بنایش مخالف خوانی از روز اول مدیریت ایشان نیست.
از طرفی سحنرانی رییس جمهور منتخب هم شاید فصل جدیدی در ادبیات سیاسی ما بود، این که می شود مهمان نهادی بود و مدیران درجه اول آن نهاد را در ردیف اول مستعمین دید، ولی گفتگوی انتقادی داشت نسبت به آنان.بدون پرخاش و متلک های رایج این چند سال.
به خاطر داریم که دکتر روحانی اولین برنامه ی تبلیغاتی خود در صدا وسیما را با تشر به این رسانه و اتهام دروغگویی به آن همراه کرد که بازتاب وسیعی بین موافقان و مخالفانش داشت، و این انتقادها از صدا وسیما را در دیگر برنامه ها هم ادامه داد. اما او هم دیروز در سخنرانی خود از لحنی علمی، متین و مبتنی بر علم مدیریت رسانه استفاده کرد.
حال باید ببینیم با وجود شکرآبی  روابط گذشته، ماه عسل امروز با اراده ی  دو طرف ادامه می یابد، یا قصه ی دیگری در پیش خواهد بود
در ادامه  بخش هایی  از سخنرانی رییس جمهور منتخب را که مستقیما صدا وسیما را در آن ها خطاب قرار داده ، مرور می کنیم،


رسانه باید از آسیب خطرناک معیار دوگانه در بازتاب دادن واقعیت ها پرهیز کند ، برخورد دوگانه یعنی یک بام و دوهوا ،‌اگر ظلم بد است برای همه بد است ، فرقی بین مرکز کشور و دورترین روستا وجود ندارد، فرقی بین اقوام مختلف وجودندارد، اگر توهین ، اهانت و افترا  بد است برای همه بد است ، افترای خوب و افترای بد نداریم.

-این از آن بداندیشی هایی است که برخی ها گروهی را تشویق کردند وگفتند در برابر دیگران هر کار می توانید بکنید ، هتاکی هم اشکال ندارد ، توهین هم اشکال ندارد هیچ کس و هیچ کشوری را حق نداریم تحقیرکنیم نه دربرابرکشورهای دیگر سرفرود آوریم نه آنها را تحقیرکنیم.

رئیس جمهور منتخب گفت : همه مردم محترم هستند مخصوصا همه کسانی که در یک کشور زندگی می کنند ، نمی شود اگر ظلمی درکشور دشمن بود بگوئیم ظلم است، اگر در کشور دوست بود بگوئیم ظلم نیست یا کمی ظلم است ، ظلم ظلم است.

 ظلم ظلم است و حقوق بشر حقوق بشر است، معیار دوگانه همان است که ما غرب را به خاطر آن محکوم می کنیم، بنابراین حواس ما باید جمع باشد تا در دام معیارهای دوگانه گرفتار نشویم.

سرمایه رسانه در چیست، نیروی انسانی حرفه ای و کارآمد، البته، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، البته، اما از هر دو مهمتر اعتماد مخاطب است ،یادمان باشد این بالاترین سرمایه یک رسانه است
.

رئیس جمهور منتخب گفت: اعتماد مخاطب به رسانه سرمایه بسیار ارزشمندی است اما در بستر زمان و در تعامل با مردم و مخاطبان و قطره قطره جمع خواهد شد.

دکتر روحانی افزود:حواسمان باشد مبادا به خاطر یک اشتباه انچه که قطره قطره پشت یک سد جمع کردیم و دریاچه زیبایی شده  است از دست بدهیم.

وی گفت: فکر نکنیم شاخص اعتماد به یک رسانه به میزان بیینده یا شنونده است، مخاطب ممکن است سریالی را انتخاب کند و فیلم سینمایی را برگزیند و یا ستون روزنامه را بپسندد اما یادمان باشد که در عین حال خبر و تحلیل را از رسانه های دیگر نیز می گیرد،
سبد رسانه ای مردم امروز تک رسانه ای نیست و با توجه به این مسئله ما باید برنامه ریزی کنیم
.

_واقعیت نمایی، صداقت رسانه ای و مزیت نسبی در فرم، محتوا و به هنگام ارائه کردن تولیدات در مقایسه با رقیبان می تواند امتیاز بزرگی برای رسانه ملی باشد.

- رقابت رسانه ای در دنیای کنونی از حیطه اختیار دولت ها و حکومت ها بسیار فراتر رفته است. سهم اثربخشی برافکارعمومی رابطه مستقیمی با میزان اثربخشی رسانه بر افکارعمومی دارد
.


- سلیقه رسانه ملی باید برآیند سلیقه ملی باشد، ما جامعه کثیرالمله نداریم یک اقلیم به نام ایران و یک ملت به نام ملت ایران داریم.

-          آداب و رسوم و خرده فرهنگ های مختلف در کشور وجود دارد ولی همه اینها گل های یک باغ اند به نام باغ ایران و همه در  یک فضا تنفس می کنیم و آن فضای معنوی اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود : همه این ها زیر یک چترند و باید رسانه ملی به گونه ای عمل کند که همه مردم ایران احساس کنند سهم و نیاز خود را از رسانه ملی دارند.

اولویت فعلی در رسانه بازآفرینی و تحکیم و تثبیت اعتماد جامعه به رسانه های داخلی ، خوش آمدگویی بر تکثر و تنوع دیدگاه ها و نقد تعامل در عرصه های سیاسی و اجتماعی است.

کلام آخر اینکه حکومتی که ریشه در حمایت مردم دارد و از حضور رای دهندگان و رای مردم مشروعیت می یابد نه تنها از رسانه آزاد نمی هراسد بلکه از آزادی قانونمند و مسئولانه رسانه ها استحکام بیشتری خواهد یافت.

One Comment

خب ، نظر شما چیه؟