علی محمد حسام فر Ali Mohammad Hesamfar

وبسایت شخصی علی محمد حسام فر

ضربه ای دیگر

شهریور ۹, ۱۳۹۰, توسط hesamfar, دسته بندی دسته‌بندی نشده

 

این روزها ویدیویی در سایت های اینترنتی پخش شده است که در واقع ضربه ای به حیثیت حرفه ای و اخلاقی رسانه ی ملی است.
مجری برنامه چون همیشه عادت داشته کارشناسان مطابق میل برنامه سازان حرف بزنند، شوکه شده است و در جواب کارشناس برنامه که ایران را همراه پاکستان کشورهایی می خواند که در افغانستان نا امنی ایجاد میکنند، می گوید: "البته این نظر شخصی شماست، البته درباره ی پاکستان درست می فرمایید، ولی درباره ی ایران من با شما هم نظر نیستم." و تهیه کننده یا ناظران پخش هم با قطع ارتباط ، کاری می کنند که اصلا در شان یک شبکه ی خبری بین المللی نیست.
متاسفانه مجری تسلط کافی به موضوع بحث و تاریخچه ی ان ندارد.پس نمی تواند با طرح سوالی از پاسخ غیر مترقبه ی کارشناس افعان، شروعی برای یک بحث چالشی و البته محترمانه بسازد.
مجری در پاسخ به کارشناس می گوید: "البته این نظر شخصی شماست"! مگر کارشناس قرار است نظر شخصی کس دیگری را بدهد؟
البته قطع کردن برنامه، از کل کل کردن با کارشناس بهتر بود، اما بهتر آن بود، که همین اتفاق را به محلی برای تضارب آرا تبدیل می کردند.به ویژه که شبکه ی فارسی زبان خبر، مخاطب افغانی هم دارد، و بالاخره عده ای در افغانستان هم نظر این آقای کارشناس هستند.

به طور خلاصه درباره ی ویدیوی پخش شده این موارد را می شود ذکر کرد:
1.در انتخاب کارشناس برای برنامه ای که احتمالا فقط یک کارشناس داشته، دقت کافی نشده است. چرا که او بسیار قطبی فکر میکند و حضور چنین کارشناسانی حتما باید با حضور فرد دیگری از قطب مقابل باشد تا برنامه ی خوبی ارایه شود.

2.مجری برنامه برخورد بسیار دستپاچه ای با "یک اتفاق پیش بینی نشده" دارد.تسلط نداشتن بر موضوع و تاریخچه ی آن میتواند از دلایل این دستپاچگی باشد، اما مهمتر از آن، عادت نداشتن مجریان به بحث های چالشی است. آن ها حتا در عالم خیال هم برنامه هایی که چالشی درباره ی سیاست خارجی باشد را تصور نمی کنند و برای آن تربیت نشده اند. از آن بدتر گویا مجری این برنامه، برنامه های مشابه در شبکه های بین المللی را دنبال نمی کند تا آمادگیِ لازم را داشته باشد.شایسته است مجریان دایم این برنامه ها را رصد و خود را جای دیگر مجریان بگذارند و از خود این سوال را بپرسند که اگر من جای او بودم چه می کردم و چه می گفتم.
و چه بهتر که صدا وسیما آرام آرام به سمت برنامه های چالشی با قابلیت ارایه ی پیام به شیوه ی نرم، و احترامی هر چند حداقلی به تضارب آرا پیش برود، تا وقوع چنین حوادثی برای دست اندکاران این قدر شوک آور نباشد.( البته چنین روشی در عین حال تنها روش مقبول برای جذب مخاطب و ارایه ی برنامه های حرفه ای هم هست، ولی فعلا بحث ما کمک به دست اندرکاران برنامه ها برای شوکّه نشدن است!)
3. قطع کردن برنامه تصمیم اشتباهی بود.مگر کارشناس افغان، بیشتر از آن چه گفت چه می خواست بگوید؟ بیشتر از این که با بی انصافی محبت های دولت و ملت ایران به همسایه ی شرقی را نادیده بگیرد، و ایران را با بدبینی بسیار منزوی ترین کشور دنیا بداند، چه چیزی برای گفتن داشت؟ بهتر بود با یکی دوسوال دیگر، یا نهایتا بدون آن، از او خداحافظی می شد.در واقع اقدام تهیه کنندگان یا پخش شبکه ی خبر در قطع ارتباط با میهمان برنامه، نه تنها یک اقدام غیر حرفه ای، که حرکتی غیر اخلاقی از منظر مخاطبان فارسی زبان است.

ویدیو را اینجا ببینید.

خب ، نظر شما چیه؟